Zamknij

Czy cellulit występuje tylko u kobiet?

11:24, 13.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:25, 13.05.2024

Każdy z nas chciałby cieszyć się idealną sylwetką, pozbawioną różnego rodzaju zmian czy niedoskonałości. Jednym z największych problemów, na który często skarżą się kobiety, jest cellulit. Czy brak takich głosów ze strony mężczyzn oznacza, że „skórka pomarańczowa” nie stanowi dla nich problemu estetycznego, czy też płeć męska w ogóle nie doświadcza występowania cellulitu? Sprawdź, czy cellulit mają tylko kobiety i dlaczego.

Czym jest cellulit?

Cellulit, określany potocznie jako „skórka pomarańczowa”, to zwyrodnienie obrzękowo-włókniejące, które występuje na obszarze tkanki łącznej i jest skutkiem rozrostu tkanki tłuszczowej. Cellulit nazywany jest też lipodystrofią typu kobiecego i występuje w związku z zaburzeniami przepływu krwi oraz limfy i kumulowaniem się toksycznych produktów metabolizmu w tkankach nim objętych.

Komórki tłuszczowe na obszarze występowania cellulitu ulegają nadmiernemu namnażaniu i dochodzi do zmian w ich budowie. Efektem tego jest pomarszczona i nieestetyczna powierzchnia skóry, pod którą występują grudki, fałdy, a niekiedy również zgrubienia, które bolą.

Gdzie najczęściej występuje cellulit?

Cellulit najczęściej pojawia się w okolicy ud i pośladków, choć może też występować na brzuchu, biodrach, a nawet ramionach. Przypadłość u niektórych kobiet może zaistnieć już w okresie pokwitania i dotyka średnio 1 osobę na 10. Często też cellulit występuje w okresie ciąży (1 kobieta na 5) czy podczas menopauzy (1 na 4).

Zmiana w budowie tkanki tłuszczowej, czego przejawem jest cellulit, nie ulega poprawie w sposób samoistny. Bardzo ważne jest wówczas stosowanie odpowiedniej diety i dbanie o aktywność fizyczną. Świetne rezultaty dają również różnego rodzaju zabiegi wspomagające redukcję cellulitu. Szereg takich propozycji można znaleźć w Bieńkowscy Clinic z oddziałami w Częstochowie i Bydgoszczy. To zarówno precyzyjne dobranie zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta, jak i wykonanie czynności za pomocą innowacyjnych urządzeń.

Czy cellulit występuje również u mężczyzn?  

Cellulit pojawia się często wraz z przybraniem na wadze z różnych przyczyn. Jednak w przypadku mężczyzn, zarówno szczupłe osoby, jak i o pełnych kształtach nigdy nie skarżą się na występowanie „skórki pomarańczowej”. Co to oznacza?

W przypadku mężczyzn zarówno skóra, jak i tkanka tłuszczowa zbudowane są w nieco odmienny sposób. To struktury znacznie grubsze, charakteryzujące się większą zwartością niż w przypadku kobiet. Ponadto w powstawaniu cellulitu duże znaczenie ma gospodarka hormonalna, która znacznie różni się u obu płci. Mężczyzn przed pojawieniem się cellulitu chronią androgeny, a w szczególności testosteron. Dlatego też zarówno u szczupłych, jak i bardzo otyłych mężczyzn cellulit nie występuje.

Co przyczynia się do powstawania cellulitu i jak go zwalczyć?

Cellulit może występować u kobiet w związku z predyspozycjami genetycznymi, różnymi czynnikami hormonalnymi, jak i na skutek zażywanych leków. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim leki przeciwtarczycowe, estrogeny czy beta-blokery. Ponadto do rozwoju cellulitu w dużej mierze przyczynia się tryb życia. Problem „skórki pomarańczowej” dotyczy głównie osób z niską aktywnością fizyczną, nadużywających alkoholu i papierosów oraz stosujących diety zawierające dużo soli, węglowodanów i tłuszczów.

Aby zwalczyć cellulit, należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia ruchu do codziennego rozkładu dnia. Ważne jest także spożywanie dużej ilości wody (minimum 2 litry dziennie). Pomocne w walce z cellulitem są również ukierunkowane na ten problem zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.

Warto tu zwrócić uwagę na czynności przebiegające z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych i radiowych oraz lasera. Sprawdzi się również mezoterapia z zastosowaniem odpowiednich preparatów i karboksyterapia. Wśród polecanych i często wybieranych zabiegów na cellulit znajduje się również endermologia, czyli masaż próżniowy, który umożliwia poza zredukowaniem cellulitu także pomoc w wymodelowaniu sylwetki i pozbyciu się obrzęków.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%